Військові топографи

Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

Форум військових геодизстів, топографів, картографів


    Картографуючи Рогатин: регіональна карта 1824 року

    Yevhen
    Yevhen
    Admin


    Кількість повідомлень : 1509
    Дата реєстрації : 27.12.2014
    Вік : 69
    Звідки : Українець

    Картографуючи Рогатин: регіональна карта 1824 року Empty Картографуючи Рогатин: регіональна карта 1824 року

    Повідомлення автор Yevhen Сб Серп 26, 2017 1:24 pm

    Картографуючи Рогатин: регіональна карта 1824 року 1824_110

    Картографуючи Рогатин: регіональна карта 1824 року

    This page is also available in English.
    Картографуючи Рогатин: регіональна карта 1824 року 1824_112
    Title sheet of the Liesganig map
    Титульний аркуш карт Лісганіга. Джерело: архів карт Військового географічного інституту (Wojskowy Instytut Geograficzny).

    Майже відразу після захоплення земель Галичини під час першого поділу Речі Посполитої в 1772 році, Австрійська імперія почала вимірювання та картографування їх нової коронної землі. Одним із перших прислужився Імперії для цієї роботи австрійський єзуїт і практикуючий геодезист Йозеф Лісганіг (1719~1799), робота якого від 1790 року лягла в основу поданої тут карти (яка зазвичай носить його ім’я: «Мапа Лісганіга»). На додаток до його досягнень по вимірюванню форми Землі та управлінню великими картографічними проектами, він також встановив стандарти для вимірювань і нормалізував австрійський туаз (Fathom) (по суті морський сажень), який використовувався у кадастрових картах по всій Імперії протягом цілого століття після його смерті.
    Картографуючи Рогатин: регіональна карта 1824 року 1824_210
    Sheet index to the Liesganig map
    Покажчик до карт Лісганіга. Джерело: архів карт Військового географічного інституту.

    Показана тут карта, це аркуш 17-ий із набору карт на 33-ох аркушах, зроблених Д. Хубером за допомогою техніки гравіювання на міді для другого видання 1824 року. Кожна пластина була розміром приблизно 24×32 см (~9,5×12,5 in), зроблена в масштабі приблизно 1:288,000 (4000 віденських клафтерів (Vienna Klafter) до одного віденського цолле (Vienna Zolle), або 4000 австрійських туазів (Fathom) до дюйму). Назва набору карт розміщена на аркуші 1: Koenigreich Galizien und Lodomerien, Herausgegeben im Jahre 1790 von Liesganig; Nach den Vorzüglichsten Neuern Hülfsquellen, Vermehrt und Verbessert von dem K. K. Oest. Generalquartiermeisterstabe im Jahre 1824. Це означає, що переважно ці карти ґрунтуються на роботі Лісганіга 1790 року, але тепер вони «значно поліпшені та осучасненні».

    Картографуючи Рогатин: регіональна карта 1824 року 1824_211
    Картографуючи Рогатин: регіональна карта 1824 року 1824_610
    Statistical summary on the Liesganig map
    Статистичні зведення на карті Лісганіга. Джерело: архів карт Військового географічного інституту.

    Цей 17-ий аркуш охоплює не тільки район безпосередньо навколо Рогатина, а й головне місто Галичини – Лемберг (сьогоднішній Львів). Коронна земля була розділена на 19-ть політичних одиниць, названих Kreise (округ); Рогатин знаходився у 15-му окрузі під управлінням головного міста Бережани (Brzeżany) (також показане на аркуші 17). Таблиця зі статистичними даними на аркуші 2 показує, що Рогатин був одним із 3-х міст (це був найвищий політичний рівень) в його окрузі разом із 5-ма Vorstädte (міські поселення за межами внутрішніх стін міста), 14 містечками і 318 селами. У таблиці також зазначена загальна кількість населення округа Бережани (Brzeżany kreis) станом на 1824 рік – 197,816 жителів, які проживали в 31,244 будинках. Очевидно, що Імперія інтенсивно займалася роботою із вивчення своєї території.

    Той самий 2-ий аркуш також свідчить про церковні поділи в Галичині на той час, показуючи осідки кожного із шести різних віросповідань; єврейські адміністрації не вказані.

    Картографуючи Рогатин: регіональна карта 1824 року 1824_113
    Symbol legend for the Liesganig map
    Символічна легенда до карти Лісганіга. Джерело: архів карт Військового географічного інституту.
    Крім того, в наборі карт є графічний покажчик (на аркуші 6), легенда символів (на аркуші 19) і польсько-німецька таблиця перетворення мов, щоб допомогти новим австрійським адміністраторам зрозуміти терміни, які використовували їх польськомовні підлеглі, і навпаки. Легенда до карти підтверджує, що Рогатин отримав статус міста (Stadt), позначає численні сільські церкви в околицях, а також вказує на дорогу, що йде по осі північ-південь через Рогатин (нині вул. Галицька), як на основний комунікаційний шлях. Спеціальні вигравірувані позначення вказують на горбистий рельєф (штрихи) і ліси (крапки) навколо Рогатина, через які звивається річка Липа (нині Гнила Липа).

    Всі 33 аркуші доступні в Інтернеті в різних неповних і повних наборах, різної якості. Незважаючи на геодезичні досягнення Австрійської імперії, тут є великі помилки у кресленні та масштабуванні карт, які спричинюють значний зсув деяких міст, порівняно із справжнім географічним їх розташуванням; геоприв`язка способом «гумового листа» (rubber-sheeting) спричинила помітні спотворення в цій карті, зокрема деякі міста не змогли уникнути надмірного розтягування.

    Лише 17 аркуш подано тут у вигляді накладення на Bing Maps супутникових даних сучасного міста. Зображення є інтерактивним: панорамування і масштабування доступні за допомогою звичайних елементів управління «мишки» або жестів, в залежності від пристрою, а масштабування також доступно за допомогою кнопок +/- у верхньому лівому куті дисплея. Карта може стати прозорою за 10 кроків шляхом перетягування елемента управління в верхньому правому куті зображення.


    Картографуючи Рогатин: регіональна карта 1824 року Yzaa11

    Якщо у вас великий екран і хочете бачити більше карт одночасно, ви можете запустити нове вікно, накладавши і змінивши його розмір, щоб заповнити весь екран.

    Ця регіональна карта 1824 року є однією із серії історичних суміщуваних карт, включених до проекту «Картографуючи Рогатин: Географія як освітній ресурс».

    Переклад Вікторія Сергієнко.

    http://rohatynjewishheritage.org/uk/maps/1824-regional/

      Поточний час Пт Лист 22, 2024 1:21 am